Şirketiniz gerçekte ne kadar güçlü?

Umarız birşeylerin yalnış gidiyor olabilme ihtimaline karşı bir eylem planınız vardır.

Ticari hayatına sıfırdan başlamış bir çok şirket ufak bir kadroyla büyümeye başlar. Artan ivmeli büyüme zamanla şirketin yönetimini şirketine yabancılaştırır. Şirket büyüdükçe idari kadroları da bu büyümeye paralel şekilde genişlemeli, kontrol mekanizmaları oluşturularak yetki paylaşımı yapılmalı ve bütün bunların doğal sonucu olarak işletme kurumsallaşmalıdır.

Günümüzde ne yazık ki şirketler büyürken tek patronlu olmaktan geri duramıyor. Yetki paylaşımının yapılmadığı, kontrol ve raporlama mekanizmalarının kurulmadığı, patronların yetkilerini hiyerarşik bir düzende devretmediği işletmelerde (tecrübelerimize göre yıllık cirosu beş milyonu aşan işletmelerde) kontrolsüz ve kurumsallaşmaksızın gerçekleşen büyümenin etkileri önce üretim maliyetlerinin kontrolden çıkmasına, akabinde günü kurtarmak için verilen yanlış finansal kararlara ve sonunda hiç beklenmedik bir anda şirketin sürdürülemez bir hal almasına neden oluyor.

 

Tanıdığınızı iddia ettiğiniz şirketiniz hakkında size 5 temel soru?

 

İçeride olan bitene ne kadar hakimsiniz?

Şirketinizin her bir departmanından günlük veri akışınız var mı? Üretim bandında o gün üretilen ürünün miktarı, fireler ve sebepleri hakkında ne kadar bilginiz var? Personel sorunlarından elbette haberdarsınızdır ancak bunun size oluşturduğu yasal risk hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Personellerinizin çalışma yöntemlerini inceliyor musunuz? Şirketin daha verimli ve etkin çalışabilmesi için hiç sorun tespiti ve çözüm yöntemleri üzerine vakit harcıyor musunuz? Kısacası ufakken her bir karşını kontrol ettiğiniz işletmeniz büyüdüğü bu haliyle gerçekten hala kontrolünüzde mi?

 

Kime ne borcunuz var kimden ne alacağınız var biliyor musunuz?

Yüksek montanlı işler hakkında elbette fikir sahibisinizdir ancak gerçekten kime ne kadar borcunuz olduğunu biliyor musunuz? Müşterilerinize vade yoluyla kullandırdığınız kredilerin size maliyeti ne kadar? Ödemelerinizde kullandığınız vade sebebiyle ne kadar finansman gideri ödüyorsunuz? Devlete olan borçlarınızın ödeme günlerinden haberiniz var mı? En son ne zaman toplu olarak borç ve alacaklarınızın listesine baktınız?

 

Gerçekten ürünlerinizin maliyetini hesaplayabiliyor musunuz?

Üretim yapabilmek için Hammadde, İşçilik ve çeşitli giderlerde bulunuyorsunuz, peki ya finansman maliyetini hesaba katıyor musunuz? Tedarikçilerinize verdiğiniz vade farkları karınızın ne kadarını götürdüğünden haberiniz var mı? Üretim sürecinde yasal düzenlemelerin sağladığı avantajlardan faydalanıyor musunuz? Rekabet edebilmek adına sürümden kazanacağım derken zararına mı satış yapıyorsunuz?

 

Finansman giderleri operasyon giderlerinden üretim maliyetlerine mi dönüştü?

Mali tablolarınızı hiç makro açıdan incelediniz mi? Aldığınız yüklü siparişlerden kar etmek için yüklü hammadde alımlarında uzun vadeler yüzünden zarar edebilme ihtimalinizi düşündünüz mü? Plansızca kullandığınız çek yaprakları vadeleri geldiğinde sizi finans kuruluşlarına mahkum mu ediyor? İşletme sermayenizi yitirmiş günü krediler ile mi kurtarmaya çalışıyorsunuz? Peki ya üretiminizi yaparken bütün bu finansal operasyonu maliyetlerinize dahil ediyor musunuz?

 

Mali tablolarınız şirketinizin gerçek durumunu yansıtıyor mu?

Şirketinizin faaliyetleri mali tablolarınıza da yansıyor mu? Varlıklarınız piyasa değerleri ile mi bilançonuzda yer alıyor? Mali tablolarınızda fire göz önünde bulunduruluyor mu? Kullanmış olduğunuz krediler mali tablolarınızda sadece ana paraları ile mi yer alıyor? Mali tablolarınızda dönemsellik ilkesi göz önünde bulunduruluyor mu? Bütün bu detayların sizin finansman maliyetlerini doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz?

Yukarıdaki en temel beş başlıktan bir ya da birkaçına cevabınız bilmiyorum ise, başlıklar altında yer alan diğer soruların bir çoğu hakkında hiç bir fikriniz yoksa şirketiniz çok da uzun olmayan bir süre içerisinde kontrolünüzden çıkmak üzere demektir. Her işletmenin her zaman dışarıdan bakacak bir göze ihtiyacı vardır. Ufak işletmelerde bu eş/dost iken işletmeler büyüdükçe kurumsallaşmalı, danıştığı ve destek aldığı kişiler de buna paralel profösyönelleşmelidir. İşverenler bir çok konuda çalıştırdığı elemanların yaptığı hatalardan da sorumlu olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle her büyüme evresinde yeni görev dağılımları ve bunlar için yeni kontrol mekanizmaları oluşturulmalıdır.

Şirketinize dışarıdan bakacak bir göz, gördüklerini size anlatacak bir danışman sizi koruyacaktır. Biz sizin adınıza yukarıda sorduğumuz sorulara yanıt vermiyoruz, biz şirket sahibi olarak sizin bu sorulara yanıt verebileceğiniz bir yapı oluşturuyoruz.

Son Ekledikleri: BAŞAR Muhasebe

Bu kategoriden diğerleri:

Yukarı